Ve dnech 21. - 22. 9. 2002 se v Aši konalo již 19. setkání členů, příznivců a přátel Společnosti pro výzkum kamenných křížů. Možnost přijet na setkání byla již v pátek, kde pro přijedší bylo domluveno krátké posezení v hotelu Lev. Tam bylo také dohodnuto ubytování. Večer jsme se tedy já, Michal Hájek, pan Businský, paní Neča- sová a pan Mikule sešli s panem Vítem z ašské- ho muzea. O něco později přijel pan Marek Kledzik z Polska.
Po rozloučení jsme se sešli až v sobotu ráno na oficiální části. Před začátkem této části jsme se setkali s pány Rundem, Milotou a Dietlem, se kterými jsme prováděli loni v prosinci revizi na Brněnsku. Poznali jsme také konečně autory stránek o křížích (a nejen o nich) - Frantu Svobodu a Jardu Brojíra. Z obou setkání jsme měli velkou radost. Program začal v deset hodin zprávou o činnosti za poslední rok a po krátkém úvodu pak následovaly příspěvky v tomto pořadí:
- Lukáš Jurčík: Zedtwitzovské náhrobníky a lapidárium v Aši
- Mgr. Eva Nečasová: Nové poznatky o křížových kamenech na Blanensku
- Jaroslav Dietl: Cikánský kříž a jeho nová historie
- Jan Katina: Organizace památkové péče
- Jan Babovák: Určování polohy pomocí GPS přístroje
- Zdeněk Procházka: Objevy při výzkumu hradů na Domažlicku
- Stanislav Wiesser: Příspěvek o hradech
- Jiří Vaněk: Památky u nás a v cizině
Některé příspěvky byly doprovázeny barevnými diapozitivy. Závěrečnou řeč pronesl pan Josef Borsík. Mezi příspěvky byla nachystána dobrá svačina, celý den se navíc pro zájemce podávala káva a čaj, v průběhu přednášek byla zpřístupněna pro zájemce centrální evidence kamenných křížů, křížových kamenů a jiných drobných památek. Večer se konalo společenské setkání v salonku hotelu Lev.
V neděli většina účastníků odjela domů nebo si udělala
vlastní výlet. Nás a pana Vaňka vzal pan Vít z ašského
muzea na výlet ke křížům do Lipné, Polné a Hazlova.
Ve vlaku jsme pak potkali ještě Marka Kledzika, který
v Praze vystoupil a tím pro nás setkání definitivně skončilo. Jana Slaběňáková (jsl)